Amortyzacja okularów przedsiębiorcy

Amortyzacja okularów przedsiębiorcy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość rozliczania kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób obniżają podatek do zapłaty. Czy kupując okulary zapłacimy mniej do fiskusa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie – zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, który rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Czy przedsiębiorca może amortyzować okulary?

okulary GentlemanCiągłe używanie komputera to niezbędny element w wielu zawodach takich jak księgowy, architekt czy informatyk. Oczy potrzebują ochrony, dodatkowe refleksy to w dzisiejszych czasach konieczność. Okulary Gentleman spełniają wszystkie normy okulistyczne, są wytrzymałe i eleganckie. Ich zakup stanowi jednak koszt reprezentacji ponieważ modele takich okularów są drogie i uważane za ekskluzywne. Osoba prowadząca własny biznes pokazując się na przyjęciu w tym modelu może być pewna, że zostanie odebrana przez kontrahentów jako poważny partner biznesowy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zakup okularów Gentleman nie obniży podatku dochodowego do zapłaty. Zamknięty katalog zawarty w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zabrania rozliczenia okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy. Okulary mogą zostać ujęte w kosztach jedynie w przypadku, gdy przeznaczone są dla pracownika. Właściciele firm powinni dokonywać takiego zakupu ze środków prywatnych ponieważ urzędy skarbowe w licznych interpretacjach wskazują, że taki wydatek ma charakter osobisty.

Okulary są potrzebne i zachęcamy do regularnego badania wzroku i pamiętania o ich zakładaniu do pracy przy komputerze, jednak pamiętajmy aby nie brać na nie faktury na dane firmowe i nie księgować wydatku z nimi związanego. W razie kontroli koszt będzie zakwestionowany, a my zapłacimy zaległy podatek z odsetkami za zwłokę.

Komentarze są wyłączone.