Co znajduje się w szafie sterowniczej?

Co znajduje się w szafie sterowniczej?

 

W każdym zakładzie przemysłowym można znaleźć wiele maszyn, które są niezbędne do wykonywania poszczególnych etapów procesu produkcyjnego. W większości są one zasilane pneumatycznie, hydraulicznie czy elektrycznie. Każda z tych maszyn w celu poprawnej i wydajnej pracy wymaga odpowiedniego sterowania, które może być realizowane na różne sposoby. W starszych układach do sterowania wykorzystywane są przekaźniki oraz styczniki.

Nowoczesne obwody sterowania maszyn

szafy sterowniczeW nowszych obwodach wykorzystywane są dedykowane sterowniki programowalne przy pomocy których mogą być budowane algorytmy. Niemniej jednak każda maszyna w celu podłączenia do sieci elektroenergetycznej wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Wykorzystywane są między innymi szafy sterownicze, w których zgromadzone są wszystkie potrzebne do działania maszyny sterowniki oraz zabezpieczenia. W szafach sterowniczych znajduje się cały osprzęt, który zapewnia bezpieczną eksploatację urządzenia. Warto dodać, że w przypadku konieczności modernizacji linii technologicznej należy również uwzględnić zmianę w zabezpieczeniach, która będzie niezbędna do poprawnego działania wszystkich elementów systemu. Nowe maszyny czy urządzenia mogą się bowiem charakteryzować zupełnie innym sposobem działania, wyższym poborem prądu czy większą mocą czynną. Wszystko to należy przewidzieć w momencie dobierania układów zabezpieczeń.

W związku z tym wdrożeniami takich rozwiązań w zakładach zajmują się grupy złożone z elektryków oraz automatyków, które mają bardzo duże doświadczenie jeśli chodzi o szafy sterownicze. Warto dodać, że projektowaniem tego typy osprzętu zajmuje się wiele firm na rynku. Zlecając usługę warto mieć na uwadze opinie o danym przedsiębiorstwie oraz terminy wykonania usługi. Niektórzy podwykonawcy bowiem są już zajęci na kilka miesięcy do przodu.

 

Komentarze są wyłączone.