Części używane a oryginalne

Części używane a oryginalne

Jeśli nam coś się popsuje zastanawiamy się, czy kupić część używaną czy też oryginalną, szczególnie, jeżeli chodzi o sprężarki używane, klimatyzację i części zamienne AGD. Jak wiemy, elementy stosowane w zamian oryginalnych odróżnia od tych drugich cena. Czasami jest tak, że w przypadku samochodów, dany element, który zepsuł się, znajduje się w innym aucie używanym zupełnie niezniszczony, jak gdyby był nowy. Zakup takiego elementu nie wiąże się ze zbyt wysokim ryzykiem.

Kiedy możemy stosować części zamienne?

części zamiennePamiętajmy, że podzespoły, które chcemy wymienić, powinniśmy kupować w renomowanych sklepach z częściami używanymi. Takie placówki również wystawiają gwarancję na prawidłowe działanie sprzedawanych produktów. Jeśli chodzi o samochody, weźmy na przykład popsuty silnik. Silnik nowy, oryginalny będzie kosztował około kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup używanego, ale odremontowanego będzie kilkukrotnie niższa. Jeśli chodzi o silniki muszą one być rozłożone na czynniki pierwsze, aby mogły w zupełności zostać wyremontowane, prawdopodobnie z wykorzystaniem części zamiennych.
I tak każdy właśnie zadaje sobie pytanie, czy kupować nowe, czy może jednak używane? W przemyśle musimy używać oryginalnych części, zastosowanie zamienników jest wykluczone. Zakup zamienników często nie wychodzi na dobre. Takie elementy szybciej zużywają się i ostatecznie trzeba kupić takie, które zaleca producent urządzenia. Weźmy na przykład drukarki. Jeśli skończy nam się tusz, często szukamy zamienników. Mało osób decyduje się na zakup oryginalnych, gdyż kosztują one bardzo dużo, a objętość płynu umieszczonego w tych pojemnikach nie jest zbyt duża. Objętość zamienników często jest dwukrotnie wyższa w porównaniu z oryginalnymi pojemnikami, dlatego ten argument oraz oczywiście niska cena przemawiają jednoznacznie za nimi.

Jednak wielu producentów zabezpiecza swoje sprzęty, aby montować w nich wyłącznie części oryginalne, a nie używane (klimatyzacja, używane sprężarki, części zamienne AGD). Tak również jest w przypadku tuszów do drukarek. Wmontowane są w nie chipy, które odczytują drukarki, przez co nie pojawia się komunikat z treścią o braku kasetki z tuszem czarnym lub też kolorowym. Jeśli kupimy zamienniki tuszów, wtedy z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się pojawienia wspomnianych komunikatów. Decydując się na części używane, musimy pamiętać również o tym, ich stan techniczny będzie, w zależności od dotychczasowego użytkowania, odpowiednio gorszy w porównaniu z momentem, gdy dany podzespół opuścił on fabrykę.

A co zrobić, jeśli posiadany przez nas sprzęt jest objęty gwarancją, która jeszcze nie wygasła? Oczywiście, musimy wezwać wskazanego na karcie gwarancyjnej fachowca, który podejmie się naprawy uszkodzonego urządzenia z wykorzystaniem oryginalnych części. Zapewnia to podtrzymanie okresu gwarancyjnego, gdyż umowy gwarancyjne wymagają opisanego rozwiązania powstałego problemu. Użycie nieoryginalnych części zamiennych do sprzętu AGD, elektronicznego, RTV najczęściej wiąże się ze złamaniem zasad gwarancji. W takim przypadku pozostaniemy z naszym problemem sami.

Komentarze są wyłączone.