Czy warto stosować rekuperację w domu?

Czy warto stosować rekuperację w domu?

Wymiana powietrza w domu jest bardzo ważna. W nowobudowanych stosuje się innowacyjne rozwiązanie jakim jest rekuperacja. Jest to urządzeniem, które wspomaga działanie wentylacji mechanicznej w domu. Należy wspomnieć, że budując obiekt, kominy wentylacyjne należy umieścić w kuchni, w łazience, w pomieszczeniu z kominkiem, piecem jak i każdym pokoju gdzie nie ma okien.

Na czym polega rekuperacja w domu?

wydajna rekuperacjaW domach, gdzie ważne jest to, aby ograniczać straty ciepła stosuje się wentylację, która jest połączona z rekuperatorem. To właśnie taka  wydajna rekuperacja sprawia, że zachowana zostaje wymiana zużytego powietrza na świeże bez utraty ciepła. Jest tak dzięki urządzeniu nazywanym rekuperatorem. To ono właśnie pozwala na ogrzewanie świeżego powietrza z zewnątrz. Ogrzewane jest powietrzem z wewnątrz domu, które najprościej mówiąc jest już zużyte i zostanie odprowadzona na zewnątrz. Ostatnim jego zadaniem jest nagrzanie zimniejszego powietrza z zewnątrz. Podobna sytuacja jest latem. Jednak powietrze z zewnątrz jest cieplejsze niż te wewnątrz budynku. Dlatego te zasysane do środka zostaje ochładzana przez te powietrze odprowadzane. Dlatego wydajna rekuperacja nie tylko pozwala na zachowanie ciepła zimą, lecz także utrzymuje chłodną temperaturę powietrza w domu latem. Poza tym w takich wymiennikach powietrza są stasowane filtry, które umożliwiają oczyszczanie powietrza z zewnątrz. Dzięki temu ograniczy się występowanie u siebie w domu zanieczyszczeń jak i różnych pyłów, co ma pozytywny wpływ dla osób posiadających alergie.

Rekuperacja jest dobrym rozwiązaniem dla każdego domu. Nie tylko tego, który obecnie się buduje. Dzięki zastosowaniu tej technologii można znacznie ograniczyć  starty ciepła, a tym samym zaoszczędzić na rachunkach za wytwarzanie energii cieplnej. 

Komentarze są wyłączone.