Czym jest koncentrator tlenu – zastosowanie

Czym jest koncentrator tlenu – zastosowanie

Choroby płuc czy serca przebiegające z niewydolnością oddechową wymagają zastosowania urządzenia zwanego koncentratorem tlenu. Czym on jednak tak właściwie jest? Jak działa? Jeżeli stoimy przed zakupem tego urządzenia, warto zapoznać się z odpowiedziami na te dwa ważne pytania.

Jak działa koncentrator tlenu?

koncentratory tlenuPrzez wielu koncentratory tlenu uważane są za bezpieczniejsze rozwiązanie od butli tlenowych. Dlaczego? W ich przypadku nie istnieje ryzyko wybuchu, a w razie pożaru nie rozniecają ognia. Butle mają tą wadę, że wymagają wymiany. Tlen w butlach z czasem się bowiem kończy. Z kolei w przypadku koncentratorów tlenowych jest on stale produkowany. Nadają się idealnie do użytku domowego ze względu na prostotę w obsłudze. Urządzenie to możesz wykorzystywać w trybie ciągłym przez 24 godziny na dobę. Dostarcza wówczas określoną objętość tlenu w czasie minuty. Zastanawia Cię jak tak właściwie pracuje koncentrator tlenu? Pobiera on z otoczenie powierza, a następnie absorbuje azot, przez co do organizmu człowieka trafia tlen o stężeniu przekraczającym 90 procent. Sprzęt został wykonany w taki sposób, aby oczyszczać, filtrować i nawilżać podawany gaz. Koncentratory dostarczają tlen pod warunkiem, że są wyposażone w odpowiednie elementy, takie jak maski tlenowe, wąsy tlenowe oraz przewody i filtry. Dzięki masce tlen dostarczany jest w okolice nosa i ust. Wąsy tlenowe są jednak częściej wybieranym rozwiązaniem niż maski. Są one znacznie wygodniejsze i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.

Czas korzystania z koncentratorów tlenu jest mocno indywidualny. Należy pamiętać, że nie powinniśmy podejmować jakichkolwiek działań bez zalecenia lekarza. W przypadku osób, które borykają się z problemami oddychania, zawartość tlenu we krwi zwykle zwiększa się po dwóch godzinach od włączenia koncentratora.

Komentarze są wyłączone.