Czym są koła pasowe?

Czym są koła pasowe?

Koło pasowe to jeden z najważniejszych elementów przekładni pasowej. W zależności od wała, na który będzie ono nakładane może występować jako bierne bądź też czynne. Wał bowiem może być napędzany bądź też napędowy. Koła pasowe w dużej mierze odpowiadają za zapewnienie najlepszych osiągów całej przekładni.

Rodzaje kół pasowych

koła pasoweNa chwilę obecną rynek oferuje nam dwie odmiany kół pasowych. Pierwszy z nich, typ otwarty, swoje zastosowanie odnajduje w silnikach benzynowych. Z kolei typ zamknięty spotkać możemy w jednostkach wysokoprężnych. Sama budowa koła pasowego nie należy do zbyt skomplikowanych, w skład konstrukcji bowiem wchodzą dwa podstawowe elementy, którymi są wieniec oraz piasta. Niektóre z dostępnych na rynku rozwiązań posiadają także dodatkowo ramiona. Proces produkcji kół pasowych następuje poprzez stworzenie odlewu. W kolejnym etapie zostają one poddane obróbce oraz hartowaniu. Miejsca, w których element ten styka się z pasem są dokładnie szlifowane w celu zapewnienia maksymalnie gładkiej powierzchni. Modele gładkie swoje zastosowanie odnajdują więc w przypadku pasów o jednolitej, gładkiej powierzchni. Spotkać z nimi możemy się najczęściej w maszynach rolniczych. Na prawidłowe działanie przekładni pasowej w ogromnym stopniu przyczyniają się odpowiednie koła pasowe, które są dostosowane względem obsługiwanych przez nie pasów. Jeśli zależy nam na prawidłowym i długotrwałym działaniu warto zastosować przy wymianie kół pasowych nowe śruby, które pozwolą na maksymalną eksploatację.

Nowe śruby zastosowane podczas wymiany kół pasowych mają ogromne znaczenie. Wynika to głownie z faktu, że podczas odkręcania, stare elementy ulegają odkształceniom co przyczynia się w późniejszym okresie na niewłaściwą oś pracy. Wówczas bardzo częstym problemem jest pojawiająca się korozja.

Komentarze są wyłączone.