Dekoracyjna elewacja z kamienia

Dekoracyjna elewacja z kamienia

Projektanci domów poszukują coraz ciekawszych rozwiązań na niepowtarzalne aranżacje, wykorzystując przeróżne materiały budowlane. W dzisiejszych czasach okładzina domu jest równie ważna co jego wnętrze i decyduje o atrakcyjności budynku. Jednym ze sposobów ozdabiania elewacji jest kamień ozdobny, bardzo chętnie stosowany zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych budynkach.

Montaż kamienia ozdobnego na elewacji

kamień dekoracyjny elewacyjnyOzdobne elementy elewacji powodują, że bryła budynku staje się znacznie ciekawsza i zyskuje na atrakcyjności. W prosty sposób można na przykład ocieplić wizualnie nowoczesny dom dodając na elewację drewniane lub imitujące drewno deski, bądź stosując płyty z kamienia ozdobnego. Kamień dekoracyjny elewacyjny to rozwiązanie bardzo chętnie stosowane na całości lub tylko na części elewacji. Jeśli nie chcemy pokrywać nim całości domu (ze względu na dość wysokie koszty), można zdecydować się na zastosowanie kamienia tylko w tych najbardziej reprezentacyjnych częściach budynku, oraz tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Takimi miejscami są na pewno okolice głównego wejścia do domu oraz okolice tarasu. W jaki sposób montuje się kamień ozdobny na elewacji budynku? Wszystko zależy od wielkości płyt, jednak najczęściej zachodzi konieczność montowania ich na kotwach lub na ruszcie. Dzieje się tak ze względu na dość duży rozmiar płyt oraz ich ogromną wagę. Jedynie niewielkich rozmiarów kamień można montować bezpośrednio na warstwie izolacji. Musi ona jednak posiadać siatkę zbrojeniową zanurzoną w masie kleistej. Mimo tego nawet niewielkie płytki warto co kilka warstw umocnić za pomocą kotw dla odciążenia całości.

Od czego zależy cena elewacji z zastosowaniem ozdobnego kamienia? Przede wszystkim od dostępności surowca. Najczęściej stosowane w Polsce są płyty z piaskowca w różnych odmianach, lub też z granitu (jest twardszy i mniej nasiąkliwy, importuje się go z Chin i Turcji). Cena takiej elewacji zależna jest także od ilości odpadów po cięciu płyt, im więcej odpadu, tym wyższa cena za całość prac.

Komentarze są wyłączone.