Do czego służą grzałki?

Do czego służą grzałki?

Głównym celem grzałki jest wytwarzanie ciepła. Grzałki mają za zadanie przetworzyć energię elektryczną na energię cieplną, niemalże 100% pobieranej energii elektrycznej jest zamienianej na energię termiczną. Grzałki znalazły zastosowanie w takich urządzeniach jak czajnik elektryczny , klimatyzacja, lodówka, grill elektryczny, pralka z nagrzewnicą. Dodatkowo to elementy grzejne nie wprowadzające do sieci zasilającej zakłóceń z powodu braku elementów pojemnościowych lub indukcyjnych.

Grzałki

GrzałkaGrzałki elektryczne są często wykorzystywane w gospodarstwie domowym, czego przykładem mogą być czajnik elektryczny, pralka, suszarka do włosów. Grzałki są wykorzystywane jako wkłady grzejne w liniach technologicznych produkcji i przetwórstwa żywności. Są również używane w przemyśle np. do podgrzewania gazów, cieczy oraz ciał stałych. Często to właśnie od grzałek zależy bezpieczeństwo ciągłości produkcji a nawet ludzi.
Szerokie spektrum elementów grzejnych na rynku zapewnia prawidłowy i konkretny wybór. Można wybrać produkt całkowicie dopasowany do indywidualnych potrzeb biorący pod uwagę jakość, trwałość czy niezawodność. Grzałki są również ważnym elementem komór malarskich i lakierniczych, tuneli grzewczych w maszynach pakujących, urządzeń klimatyzacyjnych, nagrzewnic powietrza, osuszaczy czy też maszyn piekarniczych, grzałki i elementy grzejne stosuje się także w kolejnictwie oraz technice medycznej i laboratoryjnej.
Grzałki i elementy grzejne dzielimy na grupy: rurkowe, patronowe, opaskowe i płaskie (mikanitowe i ceramiczne) oraz spirale grzejne z drutu oporowego. Przy nabywaniu grzałki należy orientować się co do wymaganych parametrów jak środowisko pracy, odpowiednią moc urządzenia, napięcie, rodzaj kształtki a także długość całkowitą grzałki jak i końcówek zasilających.

Zasadniczym zadaniem grzałki jest dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń (najczęściej łazienki) poza okresem grzewczym oraz funkcja suszarki. Grzałka w trakcie swojej pracy pobiera taki zasób energii, w jakiej jest potrzebny do dogrzania pomieszczenia, czy wysuszenia ręcznika.

Komentarze są wyłączone.