Etapy postępowania z defibrylatorem

Etapy postępowania z defibrylatorem

To normalne, że dla osoby, która nigdy wcześniej tego nie robiła ratowanie życia kogoś poszkodowanego na skutek choroby lub zdarzenia może być bardzo trudne i stresujące. W przypadku użycia defibrylatorów można jednak swobodnie korzystać z pewnych schematów i zdecydowanie ułatwiają one opanowanie konkretnej sytuacji.

Co decyduje o skuteczności defibrylatora?

defibrylator aedWpływ na skuteczność takich urządzeń mają bez wątpienia różne czynniki i do kluczowych można zaliczyć między innymi sposób podłączenia elektronów do konkretnego pacjenta. Dlaczego w zestawie z konkretnym defibrylatorem poza przewodami i elektronami znajduje się czasami maszynka do golenia. Chodzi bowiem o to, aby można było skutecznie wyeliminować włosy, czyli czynnik utrudniający właściwe przyklejenie elektrod. Na początku jednak defibrylator aed trzeba po prostu znaleźć. Kolejny etap polega na jego otwarciu i wtedy już możemy być spokojni, ponieważ urządzenie ma wgrane odpowiednie oprogramowanie i dlatego będzie instruowało użytkownika, co ma właściwie dalej robić. Kolejny etap, czyli właściwe przyklejenie elektrod ma kolosalne znaczenie, ponieważ dopiero wtedy można rzeczywiście otrzymać wiarygodny wynik, ponieważ ten defibrylator dokonuje analizy rytmu serca. Na tym etapie nie można już dotykać pacjenta. Udzielania pierwszej pomocy nie wolno jednak sprowadzać tylko i wyłącznie do porażenia mięśnia sercowego energią pochodzącą z takiego defibrylatora.

Bardzo duży wpływ na skuteczność ma również właściwe wykonanie odpowiedniej liczby wdechów i tutaj szczegóły zależą oczywiście od wieku poszkodowanego pacjenta. Dzięki defibrylatorowi szanse na przeżycie zdecydowanie rosną. Należy zadbać także o to, aby możliwie jak najszybciej wezwana została na miejsce karetka pogotowia.

Komentarze są wyłączone.