Implanty czy protezy – uzupełnianie braków w uzębieniu

Implanty czy protezy – uzupełnianie braków w uzębieniu

W przypadku ubytków w ilości zębów, nowoczesne techniki dentystyczne przychodzą z wieloma rozwiązaniami. W zależności od potrzeb, możliwości finansowych i indywidualnych preferencji, na rynku dostępnych jest wiele możliwości zastąpienia utraconych zębów. Jednym z nich są implanty zębowe. Istnieje kilka rodzajów tego typu rozwiązania.

Kiedy warto zastosować implant?

implanty wolaNajbardziej znane implanty zębowe są wykonane z tytanu. Jest to materiał z powodzeniem stosowany w implantologii oraz endoprotezoplastyce ze względu na doskonałą biokompatybilność oraz długi okres przydatności implantu bez konieczności kolejnej operacji. Jednak implanty tytanowe mają kilka wad. Jedną z nich jest to, że czasami powodują obniżenie linii dziąseł, przez co tytanowa część implantu bywa widoczna. Alternatywą dla implantów tytanowych są ich odpowiedniki wykonane z cyrkonii. Ten materiał jest bliższy wizualnie tkance kostnej, dzięki czemu implanty cyrkonowe są znacznie bardziej estetyczne, a materiał charakteryzuje się dobrą odpornością na ścieranie. Jest to cecha materiału szczególnie istotna w implantologii zębów. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do implantacji zamiennika zęba. Głównym z nich jest nieustabilizowana cukrzyca. Jest to choroba powodująca utrudnionym gojeniem się ran. W tym przypadku wszczepienie implantu może być potencjalnie niebezpieczne. Ważne jest także to, że implanty wola mocuje się tylko u osób z całkowicie rozwiniętymi kośćmi szczęki, czyli po osiągnięciu około 16-17 roku życia.

Mimo istniejącym powikłaniom takim jak ryzyko odrzucenia implantu, dyskomfort, ból oraz obrzęk, coraz więcej osób decyduje się na tego typu uzupełnienie zębów. Jest to metoda, która zwiększa pewność siebie oraz samopoczucie. Często inne metody zastępowania utraconych zębów powodują widoczność, np. protezy podczas uśmiechania się znacząco wpływając na samoocenę.

Komentarze są wyłączone.