Jak badać szczelność

Jak badać szczelność

Szczelność jest kluczowa nie tylko w pracach produkcyjnych, ale również w samym budownictwie. Istnieje kilka popularnych badań, które pozwolą uzyskać poprawne informacje związane z tym tematem. W jaki sposób analizuje się szczelność? Jakie to badania? Ile kosztują?

Wybrane metody pomiaru szczelności

badania szczelności ltBadania związane ze zjawiskiem szczelności należą do grupy nieniszczących. Znajdują się tam takie metody pomiarów, które gwarantują nieuszkodzenie urządzenia bądź materiału. W jakich branżach wykonuje się tego typu testy? Odpowiedź jest dosyć ogólna, bo wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze specjalistycznym sprzętem, należałoby przeprowadzić takie analizy. Znajdują one zastosowanie w motoryzacji, elektronice, wspomnianym wcześniej budownictwie, ale również w farmaceutyce. Popularne jest kilka rodzajów badań. Wśród nich znajdują się analizy szczelności za pomocą helu lub metod próżniowych. Do tych drugich używa się specjalistycznych pomp. Znajdują one zastosowania w działaniach spawalniczych. Takie badania szczelności LT wskazane są, kiedy badania wykorzystujące ultradźwięki są niewykonalne. Polegają one z kolei na wpuszczeniu do zespawanego zbiornika specjalnej piany sprawdzającej. Następnie, używając maszyny wprowadza się ciśnienie. Jeśli badany obiekt nie jest szczelny, w miejscu, gdzie istnieją niezgodności powstają pęcherzyki piany. Inna metoda wykorzystuje ramki próżniowe, które za pomocą specjalnych przyssawek sprawdzają jakość spoin. Cena takiego sprzętu zaczyna się od kilku tysięcy złotych, więc znacznie bardziej opłaca się opłacić firmę, która profesjonalnie zajmuje się takimi badaniami.

Pomiary szczelności są kluczowe, jeśli chcemy, by nasze produkty charakteryzowały się wysoką jakością. Są też niezmiernie ważne w branżach, gdzie nie tylko pracuje się z niebezpiecznymi substancjami, ale produkuje się materiały, które źle wykonane mogą zagrozić życiu lub zdrowiu.

Komentarze są wyłączone.