Jak działa wentylacja hybrydowa?

Jak działa wentylacja hybrydowa?

Wybór systemu wentylacyjnego to jedna z podstawowych decyzji podczas budowania domu. Coraz więcej osób, które posiadają już domy czy mieszkania również decyduje się na zmiany. Idealna wentylacja powinna skutecznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, zapachy czy parę wodną, a dostarczać nam tlen.
Pompa ciepłaJednocześnie taki doskonały system powinien być tani w eksploatacji oraz wygodny. Do wyboru mamy wentylację grawitacyjną, która wykorzystuje naturalne zjawisko przyrodnicze związane z cyrkulacją powietrza o różnych temperaturach i gęstości. Kolejnym rozwiązanym jest wentylacja mechaniczna, która jest niezależna od warunków pogodowych. Producenci coraz częściej proponują obecnie gruntowy wymiennik ciepła.
System z odzyskiem ciepła jest naprawdę ekonomiczny. Taka wentylacja mechaniczna pozwoli nam bowiem znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W dobrze ocieplonych budynkach posiadających odpowiednią izolację okien oraz szczelne drzwi na kosztach ogrzewania, dzięki rekuperacji, możemy zaoszczędzić nawet 50 procent. Jednak wentylacja mechaniczna także ma swoje wady. Przede wszystkim wymaga ona bowiem konserwacji oraz zużywa energię elektryczną, która przecież nie jest tania.
Wiele osób zastanawia się więc nad tym, czy pieniędzy zaoszczędzonych na ogrzewaniu nie wchłoną wyższe rachunki za prąd. Projektanci zaproponowali jednak rozwiązanie, które jest swoistym połączeniem zalet tych dwóch systemów. Chodzi tutaj o wentylację hybrydową. Jak działa taki system? Otóż wentylacja hybrydowa łączy doskonałość oczyszczania powietrza wentylacji mechanicznej z oszczędnościami na kosztach eksploatacji. Taki system działa jednocześnie na zasadach rekuperacji oraz wentylacji naturalnej.

Wentylacja hybrydowa w czasie, gdy powietrze na zewnątrz budynku jest chłodniejsze niż w pomieszczeniach wykorzystuje naturalny ciąg. W przypadku, gdy różnica temperatur (oraz gęstości) jest za mała, aby uruchomić ciąg wentylacyjny, włącza się zamontowane przy kominie urządzenie mechaniczne. Dzięki temu system działa nieprzerwanie, a zarazem jest oszczędny.

Komentarze są wyłączone.