Kinematografia i pierwsze studio filmowe

Kinematografia i pierwsze studio filmowe

Pierwsze studio filmowe powstało w 1893 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w pobliżu swoich laboratoriów w West Orange w New Jersey Thomas Edison zbudował Black Maria, strukturę pokrytą brezentem, i poprosił cyrk, wodewil i aktorów dramatycznych o występy dla kamery. Dystrybuował te filmy w wodewilowych teatrach i na terenach targowych.

Studio filmowe – początki

studio filmowe warszawaPierwszy serial, „What Happened to Mary”, został wydany przez firmę Edison w 1912 roku. Pionierskie studio filmowe (w Polsce było nim studio filmowe warszawa) Thanhouser zostało założone w New Rochelle w Nowym Jorku w 1909 roku przez amerykańskiego impresario teatralnego Edwina Thanhousera. W latach 1910-1917 firma wyprodukowała i wydała 1 086 filmów, z powodzeniem rozpowszechniając je na całym świecie. Na początku XIX wieku firmy zaczęły przenosić się do Los Angeles w Kalifornii. Chociaż oświetlenie elektryczne było wówczas powszechnie dostępne, żadne z nich nie było jeszcze wystarczająco silne, aby odpowiednio naświetlić film. Najlepszym źródłem oświetlenia do produkcji filmów było naturalne światło słoneczne. Niektóre filmy były kręcone na dachach budynków w centrum Los Angeles. Wcześni producenci filmowi przenieśli się również do Południowej Kalifornii, aby uciec przed firmą Edison’s Motion Picture Patents Company, która kontrolowała prawie wszystkie patenty związane z produkcją filmową w tym czasie.

Pierwszym studiem filmowym w rejonie Hollywood było Nestor Studios, otwarte w 1911 roku przez Al Christie dla Davida Horsleya. W tym samym roku w Hollywood osiedliło się kolejnych 15 niezależnych wytwórni filmowych. Inne firmy produkcyjne ostatecznie osiedliły się w okolicach Los Angeles w takich miejscach jak Culver City, Burbank, a to, co wkrótce stanie się znane jako Studio City w San Fernando Valley.

Komentarze są wyłączone.