Legendy i mity Tatr – Zakopane

Legendy i mity Tatr – Zakopane


Bez wątpienia Tatry to najpiękniejsze góry w Polsce. Nie mogą z nimi konkurować ani Karpaty, ani Bieszczady. Jako jedna z głównych atrakcji turystycznych Polski przyciąga co roku miliony turystów, którzy chętnie chodzą po górach, zjeżdżają na nartach i nie oszczędzają pieniędzy, zostawiając ich wiele w naszym kraju.

Domki ZakopaneCo jest takiego pociągającego w tych górach, że nawet malarze je malują, poeci opisują, a górale o nich śpiewają przy ogniskach? Tatry mają bardzo ciekawą historię. To tędy przemytnicy od wielu wieków przedostawali się do innych krajów, żeby sprzedać lub pozyskać towar. Tu właśnie kryją się do dziś uchodźcy. Tutaj wreszcie można zobaczyć jeden z najpiękniejszych krajobrazów na świecie.
Kiedyś dzikie, obecnie Tatry są bardziej oswojone i dostępne nawet dla zwykłych turystów. Wiele mitów i legend, które otaczają te góry, działają jak magnes dla pisarzy. Często wynajmują oni domki w Zakopanem z widokiem na góry i mając je przed sobą, piszą wspaniałe powieści pełne grozy, przywracając na chwilę Tatrom ich dzikość i nieokrzesane władztwo przyrody nad człowiekiem. Historie związane z Tatrami pobudzają ich wyobraźnię. Na legendy podatne są także dzieci.
Ale co zostało z pierwotnych historii? Obecnie właściwie niewiele. Wielu ludzi pamięta o mitach dotyczących Giewontu, ale czy ktoś wie, jakie są legendy związane z Morskim Okiem? Obecnie jest ono odwiedzane bardziej ze względu na swój piękny wygląd niż mroczne tajemnice. A ile osób pamięta o tym, co działo się tu podczas II wojny światowej? No właśnie… Zanim wynajmie się domki w Zakopanem, warto przyjrzeć się samej historii tego pięknego terenu. Bez wątpienia pozwoli nam to inaczej spojrzeć na rzeczywistość gór. Nie wszystkich pociągają jednak takie legendy.

Niektórzy chcę po prostu modnie i wygodnie spędzić czas. Wiele traci się w takim bezmyślnym odwiedzaniu Tatr. To piękne i tajemnicze góry. Dziś niemal zapomniano, ile naprawdę kiedyś znaczyły dla Polaka, a kraj skupia się na zarabianiu pieniędzy na ich pięknie.

Komentarze są wyłączone.