Lokalne zastosowanie fotowoltaiki

Lokalne zastosowanie fotowoltaiki

Jeśli w naszej gminie są idealne warunki aby fotowoltaika rozwinęła się to warto przemyśleć czy elektrownia fotowoltaiczna nie jest najlepszym co możemy dostać od natury.

Jak można zastosować fotowoltaikę?

panele słoneczneElektrownia słoneczna dzięki temu, że panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną z promieni słonecznych a nie ze spalania węgla kamiennego czy gazu ziemnego jest najlepszą z możliwych inwestycji w odnawialne źródła energii. Oczywiście początkowo musimy zdawać sobie sprawę z kosztów jakie gmina musi ponieść aby taka farma fotowoltaiczna powstała. Jednak może też ściągnąć do siebie inwestora, który postawi na terenie gminy mnóstwo paneli i będzie odsprzedawał energię elektryczną lokalnemu dostawcy prądu. Można dzięki dotacjom unijnym starać się o zwrot większości poniesionych na ten cel kosztów, ale można tez skorzystać z rodzimego programu prosument, jeśli prąd wyprodukowany będzie służył mieszkaniom gminnym. Oczywiście należy rozważyć każdą opcję jakie dają programy zarówno unijne jak i nasze własne. Jeśli więc nasza gmina jest dobrze nasłoneczniona i posiada odpowiedni mikroklimat to z powodzeniem możemy zawalczyć o czystszą produkcję tak niezbędnego nam prądu. Ale nie zawsze możemy postawić na fotowoltaika, można sprawdzić czy innego typu instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii można zainstalować na terenie gminy.

I tutaj mowa jest o elektrowni wiatrowej lub o elektrowni wodnej a także wykorzystaniu źródeł geotermalnych do ogrzewania mieszkań, domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej.

Komentarze są wyłączone.