Na czym polega nadruk na CD i DVD

Na czym polega nadruk na CD i DVD

Mimo, że w dobie internetu, kart pamięci i przenośnych dysków twardych popularność płyt CD i DVD nieco osłabła, to w naszym kraju nadal lubimy z nich korzystać. Nadruki na CD są ciągle popularne.

Nadruk na CD jest popularny.

płyta z nadrukiemCyfrowa dystrybucja bowiem nie jest u nas tak powszechna jak na zachodzie, więc dalej gry, muzykę i filmy kupujemy na tradycyjnych nośnikach. Warto się zatem przyjrzeć jaką drogę musi przejść płyta zanim trafi do pudełka cd. Wszystko zaczyna się od premasteringu. Jest to etap w trakcie, którego projektuje się rozkład danych na płycie. Kolejnym etapem jest glasmastering, czyli stworzenie fizycznej płyty ze szkła z której później robi się matrycę gotowej płyty. Następnie z matrycy rozpoczyna się rzeczywiste tłoczenie płyt. Z jednej matrycy można uzyskać nawet kilka tysięcy identycznych krążków tej samej jakości. Płyta jednak nie może trafić tak zupełnie goła do klienta. Płyty trafiające do tłoczni mogą przyjąć dowolny nadruk. Nadruk na cd i nadruk na dvd wykonuje się w podobny sposób. Uzależniony jest on głównie od rodzaju płyty CD/DVD. Nadruk na płytach cd sprawia, że płyta prezentuje się bardzo ładnie i kultowe wersje gier często są naszymi relikwiami. To często sprawia, że płyty cd/dvd mają dla nas większe znaczenie, gdyż lubimy mieć ładny i estetyczny nośnik w swojej bogatej kolekcji, którą możemy pochwalić się znajomym. Proces tłoczenia płyt nie jest szczególnie trudny. Większość czynności robi się komputerowo i margines błędu jest zazwyczaj niewielki. Firm zajmujących się tłoczeniem płyt jest w Polsce nadal bardzo dużo mimo ryzyka, że popularność płyt może gwałtownie spaść, gdyż są coraz częściej wypierane przez pamięci usb i karty pamięci. Na zachodzie można się spotkać z sytuacją w których wytwórnia płytowa nie wydaje płyt, lecz sprzedaje nagrania przez cyfrowe kanały dystrybucji.

Pozwala to na wygodę i oszczędności zarówno dla wytwórni jak i dla użytkowników, którzy swoją muzykę mogą mieć zawsze przy sobie na smartfonie bądź odtwarzaczu mp3. Nadruki na CD są obecnie popularne.

Komentarze są wyłączone.