Na czym polega odzyskiwanie VAT?

Na czym polega odzyskiwanie VAT?

Wchodząc do biznesu możemy zastanawiać się nad wieloma kwestiami dotyczącymi rachunkowości. Wielu młodych przedsiębiorców zastanawia się na czym właściwie polega odzyskiwanie VAT-u, szczególnie jeśli mowa tutaj o zagranicy. Wszystko można wyjaśnić w bardzo prosty sposób, bez korzystania z fachowych terminów, które są znane tylko księgowym. Konieczność odzyskiwania tego podatku wiąże się z różnicą pomiędzy podatkiem naliczonym, a należnym.

Odzyskiwanie podatku VAT

odzyskiwanie vat z zagranicyZałóżmy, że prowadząc firmę mamy kontrahenta poza terytorium naszego państwa. Kupując coś od niego musimy zapłacić podatek VAT. Odzyskiwanie VAT z zagranicy ma bardzo proste zasady. Nasz kontrahent podczas kupienia danego towaru od producenta zapłacił dwadzieścia trzy procent VAT. Jednak musiał doliczyć do tego swoją marżę, a następnie znowu VAT. Przy kupnie od niego my płacimy tą kwotę, a odzyskujemy różnicę podatku, którą my zapłaciliśmy, a którą zapłacił nasz kontrahent. Dzięki temu unikamy podwójnego opodatkowania danego produktu. Odzyskiwaniem tego podatku zajmuje się wiele biur rachunkowych, dlatego jeżeli nie chcemy osobiście się tym zajmować, możemy zgłosić to do specjalistów. Cały proces powinien trwać około miesiąca. Pamiętajmy jednak, że kwestie podatkowe w państwach Unii Europejskiej są cały czas modernizowane, dlatego czas zwrotu naszych pieniędzy może być dużo krótszy. To bardzo dobra wiadomość. Również polski Urząd Skarbowy modernizuje tą kwestię.

Wiadomo, że aby otrzymać taki zwrot należy wypełnić właściwą dokumentację. Bez względu na to z jakiego kraju chcemy odzyskać VAT, dokumenty wypełniamy w języku polskim. Nie trzeba nam do tego również tłumacza przysięgłego. Wystarczy raz wypełnić wszystkie pisma aby zapamiętać sposób, w jaki to się robi. Szczerze mówiąc poradzi sobie z tym dosłownie każdy.

Komentarze są wyłączone.