Notariusz a spadek po dziadku

Notariusz a spadek po dziadku

Kilka miesięcy temu zmarli moi rodzice, mama zawsze powtarzała, że chciałaby aby mieszkanie po ich śmierci było przeznaczone dla mnie, gdyż mój brat otrzymał mieszkanie po śmierci dziadków.

Notariusz z ochoty i brak problemów

notariuszOczywiście wiedziałam, że z tego tytułu czeka mnie załatwianie kilku formalności, jednak myślałam, że wystarczy tylko udać się do notariusza i spisać odpowiednie dokumenty. Jednak okazało się, że w specjalnych sytuacjach, należy sprawę także załatwić za pomocą postanowienia sądowego. Z racji, że mam rodzeństwo sami notariusze nie mogą poświadczyć, że spadek należy się tylko mi. Musiałam zatem złożyć do sądu wniosek o stwierdzeniu nabycia spadku. Taki wniosek składa się do sądu rejonowego, odpowiadającemu miejscu zamieszkania spadkodawcy, czyli w tym wypadku moich rodziców. Sama nigdy nie poradziłabym sobie z tymi wszystkimi formalnościami, na szczęście na pomoc przyszła mi kancelaria notarialna w Warszawie, której pracownicy wytłumaczyli mi szczegółowo gdzie, jakie wnioski mam złożyć. Do sądu musiałam również dostarczyć akty zgonu, akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci spadkodawców, czyli mój i mojego brata, a dodatkowo z racji, że ja zmieniłam nazwisko biorąc ślub, konieczny był i mój akt małżeństwa. Poza tym notariusz ochota, poinformował mnie, że aby przyspieszyć proces sądowy, mój brat powinien złożyć wniosek o odrzuceniu spadku.

Całe postępowanie trwało bardzo kilka miesięcy, na szczęście bez żadnych komplikacji. Warto również wiedzieć, że w przypadku gdy mój brat miałby dzieci, również oni mają prawo do spadku po dziadkach.

Komentarze są wyłączone.