Polecane zabawki sensoryczne

Polecane zabawki sensoryczne

Obecna na rynku oferta zabawek pozwala na zakup kolorowych, ciekawych i pełnych różnych funkcji przedmiotów. Wybór odpowiedniego dla malucha produktu może sprawić wiele problemów. Szczególnie polecanym typem zabawek są te, które oddziałują na zmysły dziecka, wspierając tym samym jego rozwój psychomotoryczny. Czym charakteryzują się zabawki sensoryczne i czy warto je kupować?

Charakterystyka zabawek sensorycznych

zabawki sensorycznePodczas wyboru najlepszych dla naszych pociech zabawek należy kierować się kilkoma kryteriami. Prócz podstawowej funkcji, jaką jest dostarczanie rozrywki, warto pomyśleć również o wartościach rozwojowych, które dany produkt posiada. Zabawki sensoryczne są dobrym wyborem już w najmłodszych latach życia, ponieważ wspomagają rozwój zmysłów poprzez dostarczanie bodźców. Obecnie produkowane tego typu zabawki oddziałują na wzrok, słuch czy dotyk. Pobudzają do działania również aktywność ruchową, która objawia się podnoszeniem, ściskaniem, zwijaniem czy rzucaniem atrakcyjnych dla dziecka przedmiotów. Zabawki sensoryczne najczęściej tworzone są w żywych, przyjaznych dla oka kolorach, które sprzyjają rozwojowi funkcji wzrokowych i poprawiają jakość widzenia. Innym elementem, szczególnie ważnym w integracji sensorycznej, jest oddziaływanie na słuch. Większość zabawek tego typu posiada specjalne wypełnienie, które przy kontakcie z dziecięcymi rączkami szeleści, szumi lub brzęczy. Dużą popularnością cieszą się również produkty ze specjalnymi przyciskami, które po naciśnięciu wydają dźwięki zwierząt lub śpiewają piosenki. Pozwala to na oswajanie dziecka z mową już od pierwszych miesięcy życia, co może skutecznie wpłynąć na późniejszą naukę mówienia. Zabawki sensoryczne działają dobrze również na zmysł dotyku. Ma na to wpływ nie tylko wypełnienie gadżetów, ale również ich faktura. Wiele z nich posiada wypustki i różne struktury, które pozwalają na odbieranie różnych bodźców czuciowych – jedne są mięciutkie, a drugie chropowate lub gładkie.

Dobrze dobrane zabawki sensoryczne potrafią skutecznie oddziaływać na zmysły dziecka. Dzięki nim do malucha dostarczanych jest wiele bodźców z zewnątrz, które pobudzają rozwój i korzystnie wpływają na wzrok, słuch oraz dotyk. Przedmioty te szczególnie polecane są dla dzieci wykazujących problemy w zakresie integracji sensorycznej.

Komentarze są wyłączone.