Szybkie badanie kleszczy

Szybkie badanie kleszczy

 

Odpoczynek na łonie natury to jedna z najlepszych form relaksu. Wielu z nas bardzo ceni sobie długie spacery leśnymi ścieżkami czy też biwakowanie na polanach ulokowanych w sercu dzikiej natury. Jednak należy pamiętać o tym, że w lesie żyją stworzenia, które mogą nam zagrażać. W szczególności warto obawiać się kleszczy, które są stworzeniami pasożytniczymi roznoszącymi groźne choroby. 

Skuteczne testy na boreliozę

borelioza testNa chwilę obecną w naszym kraju żyją dziesiątki tysięcy osób chorych na boreliozę. Choroba ta dotyka układu nerwowego i może być niekiedy bardzo groźna. Szczególnie poważne bywają powikłania po przebyciu tej choroby. Niekiedy mogą one pojawić się nawet po kilku latach od pojawienia się choroby. Na boreliozę najczęściej chorują osoby, które zostały ukąszone przez kleszcza. Jeśli chodzi o chorobę jaką jest borelioza – testy możemy wykonać oddając do badania kleszcza, którego wyjęliśmy z naszego ciała. W naszym kraju obecnie funkcjonuje bardzo duża liczba laboratoriów, które przeprowadzają tego typu testy. Wiele z nich to laboratoria prywatne gdzie za takie testy na boreliozę będziemy musieli zapłacić. Najczęściej są to wydatki rzędu od 100 do 400 złotych. Jest to zależne od tego jaką metodą przeprowadza się testy oraz jak szybko będzie można otrzymać wyniki. Obecnie najczęściej jest tak, że wyniki otrzymuje się po około dwóch lub trzech dniach. Jest to jednak zależne od tego jak dużo próbek ma do przebadania dane laboratorium.

Na dzień dzisiejszy kleszcze są w zasadzie jedynymi organizmami żyjącymi w naszym klimacie, które mogą stwarzać dla nas poważne zagrożenie. Najczęściej przesiadują one na liściach drzew i krzewów. Spotkać je można również w trawach. Warto więc przed każdym wyjściem do lasu spryskać swoje ciało odpowiednimi preparatami odstraszającymi te owady. 

 

Komentarze są wyłączone.