Toksyczność okien PCV – prawda czy mit?

Toksyczność okien PCV – prawda czy mit?

Wielu ludzi uważa, że okna PCV wykonane są z toksycznych materiałów, które przyczynia się do żółknięcia okien oraz pociąga ze sobą różne konsekwencje. Czy jest to prawda czy tylko mit? Czy użytkowanie takich okien jest zatem bezpieczne czy nie?

Informacje o współczesnych oknach i oknach dachowych

W celu udzielenia odpowiedzi na to pytanie należy się przyjrzeć trochę procesowi tworzenia okna PCV oraz, jakie wymagania muszą spełnić, aby zostać dopuszczonymi do produkcji? Przede wszystkim materiał, z którego wykonane są okna PCV jest barwione w masie. Ponadto dodawane są do niego różnego rodzaju stabilizatory, które mają zapewniać niezmienność barw. Przypadki żółknięcia nie powinny dotyczyć współcześnie produkowanych okien. Dotyczy to raczej starszych egzemplarzy. Współczesne okna, w tym także okna dachowe produkowane przez renomowanych producentów nie zmieniają koloru. Kolejny mit dotyczy odkształcanie się pod wpływem temperatury. Czy jest to prawda?

okna dachoweGłówne komory profili zawierają stalowe ocynkowane usztywnienia. Ich zadanie to nic innego, jak wzmacnianie konstrukcji okna. Powinny one mieć grubość 1,5 mm. Może się więc zdarzyć, że użyte elementy stalowe były mniejsze niż być powinny. Ponadto wszystkie okna, zarówno te wykonane z PCV, jak i inne są poddawane kontroli Państwowego Zakładu Higieny. Okna powinny spełniać określone standardy. Jeżeli spełniają to otrzymują atest higieniczny PZH. Nie powinny być więc toksyczne. Oznacza to, że ich codzienne użytkowanie nie powinno narażać na zatrucie się szkodliwymi substancjami chemicznymi. I zwykle tak jest. Problem się pojawia, kiedy wybuchnie pożar. Czasami w produkcji okien PCV używa się ołowiu i innych substancji. Wprawdzie przechodzą one kontrole i w trakcie użytkowania nie powinno być problemów, ale jednak może się coś zdarzyć. W trakcie pożarów wydzielają się różne substancje szkodliwe dla organizmu. Jak to więc jest z oknami PCV?

Generalnie nowsze modele okien, produkowane przez współczesnych producentów, nie powinny sprawiać problemów. Przechodzą kontrole i w normalnych warunkach nie będzie problemów. Jednak w procesie produkcji wykorzystywane są różne komponenty. Warto wcześniej dowiedzieć się czegoś o produkcji określonego modelu okna PCV i zastanowić się. Może jednak nie warto kupować okna PCV? Decyzję musicie Państwo podjąć sami.

Komentarze są wyłączone.