Trochę o historii agregatów chłodniczych

Trochę o historii agregatów chłodniczych

Pierwszą urządzenie chłodnicze pojawiło się już w drugiej połowie XIX wieku. Za jego wynalazcę możemy uznać australijskiego wynalazcę Jamesa Harrisona, który za zawodu był drukarzem. Inne źródła podają, że osobą, która naprawdę wymyśliła to urządzenie jest bawarski inżynier Carl von Linde. Używane były do ułatwienia produkcji piwa latem.

Urządzenia chłodnicze – zbawienie na upały

Środkiem schładzającym był eter dimetylowy lub amoniak (eter metylowy zastosował także Harrison, który zauważył, że czyszczone w eterze czcionki, ochładzają się podczas jego parowania z ich powierzchni).Pierwsze urządzenia chłodnicze zastosowane, w warunkach domowych była maszyna, która nazywała się DOMELRE (DOMesticELectricREfrigerator). Do sprzedaży została wprowadzona w Chicagow 1913 roku. Równocześnie, w tym samym roku pojawiły się pierwsze chłodziarki w Niemczech. Pierwszą firmą, która wyszła na rynek z pomysłem sprzedaży tego urządzenia była korporacja Electrolux. Istnieją różnego rodzaju chłodziarki:

Urządzenia chłodnicze
•Chłodziarka sprężarkowa

•Chłodziarka absorpcyjna
•Chłodziarka adsorpcyjna
•Chłodziarka termoelektryczna
•Chłodziarka magnetyczna
•Chłodziarka termoakustyczna

Różnią się pomiędzy sobą sposobem działania i tym jaki efekt fizyczny wykorzystują. Każda firma sporządza instrukcję obsługi, dzięki której można dowiedzieć się jak działają chłodziarki i lodówki. Taka instrukcja jest źródłem wielu informacji oraz niezbędnym dokumentem, którego nie wolno wyrzucić, lecz z którego koniecznie należy korzystać.

Komentarze są wyłączone.