Wina z Polski

Wina z Polski

Alkohol towarzyszy współczesnemu człowiekowi praktycznie cały czas – na weselach i przyjęciach, w chwilach największej radości i po odniesionej porażce. Obiegowa opinia mówi, że Polakom alkohol towarzyszy nawet nieco częściej niż innym narodom. Ten stereotyp, choć krzywdzący, może zawierać w sobie ziarno prawdy. W końcu na całym świecie znane są na przykład wytwarzane w Polsce piwa. Nie tylko one zresztą zyskały zasłużoną sławę.

Polska kultura winiarska

wina polskieJakość produkowanych w Polsce alkoholi nigdy nie zawodziła ani mieszkańców kraju, ani przyjezdnych, którzy opuszczali teren państwa może nie pijani, jednak z pewnością zachwyceni. Wina polskie nie są wyjątkiem – skłonność szlachciców do spożywania tego trunku doprowadziła do rozwoju odpowiedzialnej za obróbkę winogron gałęzi przemysłu. Powstały odmiany różniące się między sobą diametralnie oraz inne, tak do siebie podobne, że tylko najlepsi sommelierzy byli w stanie je poprawnie nazwać. Obecnie winnice położone w różnych częściach kraju – a w szczególności te zachodnie – mają do zaoferowania szeroką gamę produktów, spośród których każdy ma szansę wybrać coś dla siebie – a to dzięki licznym degustacjom i festiwalom, na których mistrzowie rzemiosła prezentują wytwory swojej sztuki. Choć polskie winnice nie są tak rozległe i malownicze jak włoskie czy francuskie, nasze wyroby zdecydowanie dorównują nawet najlepszym winom z tamtych rejonów.

Polacy wiele energii i czasu zainwestowali w stworzenie alkoholu, który zachwyci najbardziej wybrednych smakoszy. Może stąd wzięło się przekonanie o narodowej skłonności do częstego spożywania trunków. Jedno jest pewne – na tym polu nie mamy się czego wstydzić i mamy pełne prawo, by wznieść kieliszek i wypić zdrowie dawnych mistrzów alkoholowego rzemiosła.

Komentarze są wyłączone.