Wybieramy fotelik samochodowy

Wybieramy fotelik samochodowy

Szykując się na przyjście na świat potomka, staramy się skompletować całą wyprawkę zawczasu. Ubranka, kosmetyki, oraz wszelkiego rodzaju akcesoria, zajmują naszą uwagę i spośród wielu produktów chcemy wybrać te, najlepsze dla przyszłego maleństwa. Jedną z rzeczy, której należałoby poświęcić więcej uwagi, jest fotelik samochodowy.

Rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci

foteliki dla dziecka do samochoduWybór odpowiedniego fotelika zapewni naszemu dziecku bezpieczną i wygodną podróż. Pierwszą swoją przejażdżkę samochodem maluch odbędzie już w drodze ze szpitala. Radzę więc tatusiom mieć ten fakt w pamięci i zabrać fotelik ze sobą. Foteliki dla dziecka do samochodu dzielą się na grupy, ze względu na wagę dziecka. Pierwszym fotelikiem dla noworodka będzie fotelik oznaczony jako grupa 0. Nadaje się on dla dzieci do wagi 10 kg. Jest to, najprościej mówiąc nosidełko, bardzo często kupowane w komplecie razem z wózkiem. Równie dobrze spełnia się w domu jako leżaczek lub kołyska. W aucie montowany jest za pomocą pasów, bądź zaczepów Isofix, zawsze tyłem do kierunku jazdy. Następne w kolejności foteliki dla dziecka do samochodu to grupy: 1 (9-18 kg), 2 (15-25 kg) i 3 (22-36 kg). Często możemy też spotkać grupy pośrednie, które łączą ze sobą kilka grup i dzięki możliwości regulacji możemy na przykład zakupić fotelik dla wagi od 9 do 36 kg. Zdecydowanie zmniejsza to koszty przyszłych wymian kolejnych fotelików. Pamiętajmy jednak, że jeśli głowa dziecka zaczyna wystawać ponad oparcie fotelika, lub pasy są już zbyt ciasne, jest to właściwy moment na zakup większego modelu.

Bezpieczeństwo naszej pociechy podczas podróżowania samochodem to kwestia priorytetowa i nie warto na tym oszczędzać. Polskie prawo stanowi, iż w dostosowanym do wieku foteliku, powinno podróżować każde dziecko do 12 roku życia, lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Kary za nieprzestrzeganie tego przepisu są surowe. Jednak to nie groźbą mandatu powinniśmy się kierować kupując fotelik, a bezpieczeństwem naszego malucha.

Komentarze są wyłączone.