Z jakich elementów składają się hamulce hydrauliczne?

Z jakich elementów składają się hamulce hydrauliczne?

 

Hamulce typu hydraulicznego zadomowiły się na dobre w wielu typach rowerów. Wiele z tych typów hamulców przewyższa swoim działaniem stare rodzaje hamulców szczękowych, które powoli odchodzą w niepamięć. Producenci hamulców hydraulicznych stosują sprawdzone systemy, które sprawiają, że hamowanie staje się coraz lepsze, a także może stanowić element poprawy bezpieczeństwa jazdy na rowerze.

Dobrej klasy hamulce rowerowe i ich budowa

hamulce maguraKażdy system hydrauliczny stosowany w rowerach może być zbudowany w podobny sposób. Podstawowym elementem tego typu systemu jest możliwość pracy w zamkniętym układzie, który pozwala na wyeliminowanie konieczności stosowania linek. Wysokiej klasy hamulce hydrauliczne, których przykładem mogą być hamulce Magura, wykorzystujące wysokiej jakości przewody, klamki i  okładziny mogą oferować niezwykle dużą kulturę pracy. Wiele hamulców hydraulicznych jest montowanych zarówno w rowerach górskich, jak i szosowych. Jednak te dwa typy hamulców różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem klamkomanetki. W rowerach górskich mamy do czynienia z małą dźwignią, w której umieszczone jest płyn hamulcowy, który jest sprężany podczas naciskania na klamkę. W rowerach szosowych i przełajowych montowane są większe klamki, które są przystosowane do montażu na kierownicy szosowej. Zasada ich działania nie odbiega zbytnio od tego, w jaki sposób pracują klamki w rowerach mtb i turystycznych.

Dzięki temu, iż wysokiej klasy hamulce hydrauliczne są tak bardzo dostosowane do wymagań osób jeżdżących w sposób intensywny, wszelkiego rodzaju systemy tego typu sprawdzają się najlepiej w ciężkich warunkach startowych w zawodach mtb lub szosowych. Hamulce hydrauliczne są także doceniane przez osoby, które chcą jeździć w sposób bardziej wyczynowy.

 

Komentarze są wyłączone.